Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko reformy pozwolą na szybszy rozwój krajów regionu

19 marca 2015 | Ekonomia
Wskaźniki gospodarcze sygnalizują wysokie ryzyko wpadnięcia krajów V4 w pułapkę średniego dochodu
źródło: Rzeczpospolita
Wskaźniki gospodarcze sygnalizują wysokie ryzyko wpadnięcia krajów V4 w pułapkę średniego dochodu
Prof. Andrzej Koźmiński
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Prof. Andrzej Koźmiński
Ryszard Petru
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Ryszard Petru
Jerzy Cieślik
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Jerzy Cieślik

Gospodarka | Jednym z najpoważniejszych problemów, z którymi muszą się zmierzyć kraje Grupy Wyszehradzkiej, jest widmo pułapki średniego dochodu. Instytut Kościuszki stworzył raport, który ma rozpocząć międzynarodową debatę i pozwoli na wypracowanie rozwiązań w celu jej uniknięcia.

Mateusz Pawlak

Od wybuchu ostatniego kryzysu finansowego światowa gospodarka uległa znacznemu spowolnieniu. Państwa borykają się z problemami na rynku pracy, co odbija się negatywnie na dochodach gospodarstw domowych. Ponadto kraje muszą się zmierzyć ze stagnacją wynagrodzeń i słabym wzrostem dochodów – piszą eksperci w dokumencie zatytułowanym „Middle-Income Trap in V4 Countries? – Opening heses".

Rozpocząć ważny dyskurs

Zdaniem autorów raportu spowolnienie gospodarek Europy Środkowej może wydłużyć proces konwergencji i wyhamować wzrost produkcji. Taki scenariusz sprawi, że kraje te nie będą w stanie dogonić rozwiniętych gospodarek.

Przedsiębiorstwa zgłaszają popyt na nisko wykwalifikowanych pracowników, tymczasem rośnie liczba ludzi wykształconych. To niedopasowanie do oczekiwań rynku pracy powoduje marnotrawstwo kapitału ludzkiego – uważają eksperci. Politycy i ekonomiści często tłumaczą te problemy właśnie okresem pokryzysowym. Trudne otoczenie zewnętrzne jest swego rodzaju wymówką uzasadniającą słabszy wzrost w krajach Europy Środkowo Wschodniej.

„Owszem, czynniki zewnętrzne poprzez handel międzynarodowy i przepływy finansowe mają wpływ na gospodarki krajów takich jak członkowie Grupy Wyszehradzkiej. Niemniej jednak uważamy, że państwa V4 powinny skupić się na wewnętrznych barierach hamujących wzrost, po to, by uniknąć pułapki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10094

Wydanie: 10094

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament