Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa tygodnie na pożegnanie nie wystarczą

19 marca 2015 | Praca i ZUS | Anna Abramowska

Krótki okres wypowiedzenia w terminowych umowach odejdzie do lamusa. Zawierając kilkuletni angaż, warto przewidzieć dłuższy czas na rozstanie.

Wśród terminowego zatrudnienia prym wiodą długoletnie kontrakty. Te zawierane na ponad pięć lat stanowią aż 13 proc. wszystkich czasowych umów skontrolowanych w zeszłym roku przez Państwową Inspekcję Pracy. Choć nie ma zakazu podpisywania wieloletnich angaży, nie oznacza to zupełnej dowolności.

Oczywiście, jeśli strony podpiszą umowę na cztery lata, mogą postanowić, że w razie zmian jej wcześniejszego rozwiązania obowiązywać będzie dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Taką możliwość wprost przewiduje art. 33 k.p. Niewykluczone jednak, że w praktyce skorzystanie z tego przepisu obróci się przeciwko firmie. Zamiast szybkiego rozstania, szef zafunduje sobie sądową batalię. Jeśli pracodawca podpisze go bez rzeczywistego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10094

Wydanie: 10094

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament