Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wpłaty od zarobku, którego nie było

19 marca 2015 | Praca i ZUS | Paweł Ziółkowski

Choć ZUS przegrał batalię o pieniądze oddelegowanych pracowników, nie poddaje się. Z przepisu twórczo skonstruował nową normę i domaga się składek od sztucznie podwyższonego przychodu.

Polskie firmy podbijają zagraniczne rynki, co wiąże się z koniecznością wysyłania pracowników. Oddelegowanie wywołuje zaś istotne skutki w zakresie składek ubezpieczeniowych. ZUS przez długi czas twierdził, że przy świadczeniu pracy za granicą obowiązuje minimalna podstawa wymiaru składek. Czas i Sąd Najwyższy zweryfikowały to stanowisko.

Czasowa zmiana miejsca

Pracownik może świadczyć pracę za granicą na kilka sposobów. Może zostać wysłany w podróż służbową lub oddelegowany. Poza tym ta miejscowość może być po prostu jego zwykłym miejscem pracy.

Jednym z większych problemów dręczących szefów wysyłających pracowników za granicę jest prawidłowa kwalifikacja tych wyjazdów. Niestety, brak wyraźnych regulacji prawnych powoduje, że nie jest to łatwe.

Przez oddelegowanie uważa się zwykle dłuższe wyjazdy. Minimalny czas jest jednak sporny, gdyż żaden przepis nie reguluje wprost tej kwestii. Według najbardziej restrykcyjnego poglądu oddelegowanie oznacza wyjazd, który nie przekracza trzech miesięcy. Pogląd ten opiera się na art. 42 § 4 kodeksu pracy. Zgodnie z nim szef może powierzyć pracownikowi wykonywanie przez trzy miesiące innej pracy niż określona w angażu. Problem jednak polega na tym, że ma to być praca innego rodzaju, a nie praca wykonywana w innym miejscu.

Oddelegowaniem nazwać można czasową zmianę miejsca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10094

Wydanie: 10094

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament