Z rozliczeniem nadgodzin nie wolno zwlekać
Wniosek pracownika lub wskazanie przez szefa terminu odbioru czasu wolnego zmierzające do tego, aby uniknąć wypłaty dodatku za przepracowane godziny ponad normę dobową, powinny nastąpić przed najbliższą wypłatą pensji.
Pracownik kilkakrotnie zostawał po godzinach. Chcielibyśmy mu za to udzielić czasu wolnego w kolejnych miesiącach trwającego okresu rozliczeniowego. Jeżeli uzyskamy jego wniosek o wolne za nadgodziny, czy możemy za nie nie wypłacać ani wynagrodzenia, ani dodatku i nie pomniejszać stałej pensji miesięcznej w miesiącu, w którym pracownik miał czas wolny? – pyta czytelnik.
Nawet gdy przed najbliższym terminem płatności wynagrodzenia pracownik złoży wniosek o udzielenie wolnego za nadgodziny, w dalszych miesiącach okresu rozliczeniowego trzeba mu wypłacić wynagrodzenie godzinowe za pracę nadliczbową. Jeśli nie będzie jakiejkolwiek inicjatywy podwładnego, szef, który nie chce dać czasu wolnego w wymiarze wyższym niż nadpracowany okres, najlepiej zrobi, gdy rozliczy go wynagrodzeniem z dodatkiem, nie czekając na wniosek etatowca w kolejnym miesiącu.
Jakie zasady
Art. 1511 i 1512 kodeksu pracy przewidują dwie formy rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych:
- wynagrodzenie wraz z dodatkiem,
- udzielenie czasu wolnego.
W zależności od tego, czy czas wolny udzielany jest na pisemny wniosek pracownika, czy taką formę rekompensaty nadgodzin narzuca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta