Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okresowe związanie nie dłużej niż 33 miesiące

19 marca 2015 | Praca i ZUS | Anna Abramowska
źródło: materiały prasowe

Rozmowa | Przemysław Stobiński, 
radca prawny, senior associate 
w CMS Cameron McKenna

Z ubiegłorocznych kontroli wynika, że 13 proc. wszystkich umów okresowych stanowiły te długoterminowe, zawierane na przynajmniej pięć lat. Czy PIP może podważać zasadność zawierania takich umów?

Państwowa Inspekcja Pracy nie ma instrumentu, który umożliwiałby inspektorom podważanie zasadności umów terminowych. Podstawą takiego działania nie jest art. 251 § 1 kodeksu pracy, który reguluje stosunki między określonym pracodawcą i określonym pracownikiem. Wśród środków naprawczych, jakie inspekcja może stosować przy kontrolach zakładów, nie ma prawa wydawania decyzji przekształcających lub stwierdzających przekształcenie umowy terminowej w tę na czas nieokreślony. W mojej ocenie także prawo wnoszenia powództw w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy nie daje inspekcji podstawy kwestionowania angażu terminowego w sądzie pracy. W istocie decyzja w tej sprawie należy do pracownika. Tylko on...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10094

Wydanie: 10094

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament