Po dawne papiery trzeba iść do następcy zakładu pracy albo archiwum
Gdy pracownik nie dostał zaświadczeń bezpośrednio od pracodawcy lub gdy dawny zakład już nie istnieje, sposobem jest uwierzytelniona kopia dokumentacji płacowej sporządzona przez jednostkę przechowującą te teczki.
Jak ma postąpić pracownik, gdy jego akta osobowe przekazano do archiwum? Jeżeli zainteresowany nie może uzyskać wymaganych dowodów (zaświadczenia pracodawcy lub legitymacji ubezpieczeniowej z odpowiednimi wpisami), środkiem potwierdzającym jest również uwierzytelniona kopia dokumentacji płacowej (odpisy, wyciągi, kserokopie) sporządzona przez jednostkę przechowującą dokumentację danego zakładu (np. organ założycielski, firmę przechowalniczą, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich bądź prywatną firmę archiwizującą). Kopie dokumentów powinny być uwierzytelnione przez osoby kierujące archiwum.
Na jakim druku
Do ustalenia podstawy wymiaru z takiej dokumentacji można przyjąć wynagrodzenie i wykazane inne składniki, co do których nie ma wątpliwości, że były wypłacone i podlegały ubezpieczeniu społecznemu.
Treść zaświadczenia sporządzanego przez archiwum powinna uwzględniać żądania osoby ubiegającej się o wydanie tego dokumentu. Jednak do jego wystawienia archiwum nie może użyć druku o symbolu Rp-7 opracowanego przez ZUS, gdyż jest on zastrzeżony wyłącznie dla pracodawców.
Dlatego okresy zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń do celów emerytalno-rentowych potwierdzają wydawane przez archiwa i inne jednostki przechowujące dokumentację osobowo-płacową zlikwidowanych zakładów uwierzytelnione kserokopie:
- indywidualnych kart...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta