Z lojalności nie zwalnia brak umowy na piśmie
Etat straci ten, kto jest nielojalny wobec pracodawcy, np. wynosi ważne informacje handlowe czy działa na rzecz upadłości firmy. Na takie skrajne i zawinione zachowania pracownika szef może zareagować dyscyplinarką.
Z mocy prawa pracownik zobowiązany jest do lojalnego postępowania wobec pracodawcy. Nakaz ten potwierdza określony w art. 100 § 2 pkt 4 k.p. obowiązek dbałości o dobro zakładu i chronienia jego mienia, a także zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Jak trafnie wskazał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 28 kwietnia 1997 r. (I PKN 118/97), powinności określone w art. 100 § 2 pkt 4 k.p. są właśnie ustanowieniem szczególnej zasady lojalności pracownika względem pracodawcy. Z niej przede wszystkim wynika wymóg powstrzymania się pracownika od działań zmierzających do wyrządzenia pracodawcy szkody czy nawet ocenianych jako działania na jego niekorzyść. W takich sytuacjach nie tyle należałoby położyć nacisk na zawiniony (niezawiniony) bądź legalny (bezprawny) charakter postępowania pracownika, ile na zachowanie przez niego lojalności wobec pracodawcy. Podobnie wskazał SN w wyrokach z 2 marca 2011 r. (II PK 204/10) i 4 lutego 2011 r. (II PK 199/10).
Celowe działanie
SN stwierdził też, że działanie akcjonariusza pracowniczej spółki akcyjnej będącego jednocześnie jej pracownikiem, wspierające dążenia osoby trzeciej do przejęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta