Twierdza pod wodą
Warownię z epoki brązu odkryli w Grecji szwajcarscy badacze.
Obiekt znajduje się koło Lambayanna na wybrzeżu Peloponezu, na wysokości Zatoki Kiladha. Ruiny zajmują obszar 1,2 hektara, są masywne, przetrwały w bardzo dobrym stanie. Znajdują się na głębokości zaledwie 3 m. Pochodzą z III tysiąclecia przed Chrystusem, liczą około 4500 lat. Dla porównania, warownia ta była współczesna wielkim piramidom w Egipcie, które wzniesiono 4600–4500 lat temu. Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Genewie, zespołem kieruje prof. Julien Beck. Badania prowadzone są w ramach projektu „Baie Kiladha", programu poszukiwań podmorskich realizowanego pod egidą greckiego Ministerstwa Kultury.
Odkryte ruiny są pozostałością struktury warownej. Zachowały się fragmenty kamiennych murów obronnych wraz z wkomponowanymi w nie trzema bastionami, być może wysokimi niegdyś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta