Na zgłoszenie nie tylko domy letniskowe
Nowe przepisy wprowadzają wiele ułatwień przy budowie małych obiektów m.in.: wiat, zjazdów, oczyszczalni.
renata krupa-dąbrowska
Jeszcze niedawno wszystkie domy letniskowe wymagały uzyskania pozwolenia na budowę. Teraz to również się zmieniło. Nowela prawa budowlanego przewiduje bowiem, że wolnostojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 mkw nie potrzebują już pozwolenia na budowę. W ich wypadku wystarczy zgłoszenie.
Muszą to być jednak budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku. Przy czym łączna ich liczba nie może przekraczać jednego na każde 500 mkw działki.
Przykład
Na działce o powierzchni 1000 mkw. mogą powstać dwa wolnostojące tego typu domki. Natomiast jeden o powierzchni zabudowy 70 mkw. wymaga już pozwolenia na budowę.
Osoba, która będzie chciała wybudować tego typu obiekt musi liczyć się z tym, że na terenach objętych miejscowym planem taki domek może postać jedynie tam, gdzie na to pozwala plan, czyli na terenach przeznaczonych pod rekreację. Natomiast domki letniskowe na terenach pozbawionych miejscowego planu można już budować bez warunków zabudowy. Jeżeli jednak będą one powstawały w miejscu do tego nie przeznaczonym starosta może wnieść sprzeciwu ze względu na pogorszenie się stanu środowiska. Określenie jednak " pogorszenie stanu środowiska" jest bardzo ogólnikowe i trudno będzie je stosować w praktyce.
Nadal też z prawa wodnego będzie wynikał zakaz budowy 100 metrów od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta