Gdzie szukać alternatywy dla akcji
Najlepsze fundusze obligacji zarobiły przez rok ponad 5 proc., ale przeciętny wynik nie przekracza 2 proc. To tyle, ile można zyskać na lokacie bankowej.
kinga Żelazek
Poniedziałek, 24 sierpnia, to jeden z najgorszych dni na rynkach akcji. Polski WIG na koniec dnia był 5,7 proc. na minusie. W kolejnych dniach ceny akcji z podobną intensywnością poszły w górę.
Takiej huśtawki nastrojów na giełdach inwestorzy nie widzieli od lat. Osoby, które nie tolerują tak wysokiej zmienności i szukają mniej ryzykownych inwestycji, mogą przeczekać zawirowania rynkowe w funduszach obligacji z udziałem papierów o zmiennym oprocentowaniu oraz w funduszach gotówkowych i pieniężnych. Perspektywy dla polskich obligacji skarbowych o stałej stopie obecnie nie są najlepsze (ale też nie są złe), choć ostatni skok rentowności (spadek cen) może zachęcać niektórych inwestorów do okazyjnych zakupów.
Inwestycyjne okazje
Z takim dużym, ale krótkotrwałym spadkiem cen obligacji skarbowych inwestorzy mieli do czynienia w połowie czerwca tego roku. Jego głównym powodem był grecki kryzys zadłużeniowy. Teraz katalizatorem spadku cen była panika na rynkach finansowych i ucieczka kapitału z bardziej ryzykownych rynków, do których zaliczany jest też polski rynek obligacji skarbowych. Spadek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta