Przywóz paliwa w baku bez skutków w VAT
Jeżeli firma transportowa kupuje za granicą benzynę do napędu używanych przez nią samochodów i jej część zostaje przywieziona w zbiornikach do Polski, to taka czynność nie podlega opodatkowaniu.
Tomasz Krywan
Prowadzę firmę transportową. Czy powinienem rozliczać VAT z tytułu zakupów paliwa nabywanego za granicą? – pyta czytelnik.
W związku ze świadczeniem usług transportowych podatnicy nabywają za granicą przede wszystkim paliwo tankowane do pojazdów, które wykorzystywane są do świadczenia tych usług. Paliwo może być nabywane zarówno poza terytorium Unii Europejskiej, jak i na terenie innego państwa członkowskiego UE.
Zwolniony import 600 litrów
Zakupy paliwa poza terytorium Unii Europejskiej nie wywołują żadnych skutków w VAT. Skutki te mogą wystąpić dopiero, gdy takie paliwo jest przywożone do Polski. W takich przypadkach dochodzi do importu paliwa, lecz import ten jest najczęściej zwolniony od podatku na podstawie § 3 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień z VAT. Przepis ten zwalnia od podatku import paliwa, zwolnionego od cła na podstawie przepisów celnych, przewożonego w standardowym zbiorniku środka transportu przeznaczonego do działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 77 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT (przepis ten stanowi, że za środek transportu przeznaczony do działalności gospodarczej uważa się każdy mechaniczny pojazd drogowy wykorzystywany w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta