Pokwitowanie zapłaty za wjazd na cmentarz może być dowodem księgowym
Jeśli przedsiębiorca, który w celu wykonania nagrobka wjeżdża samochodem na teren nekropolii, zmuszony jest za to zapłacić, to ma prawo zaliczyć ten wydatek do kosztów i ująć go w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kamieniarstwa nagrobkowego, tj. wykonuje nagrobki na cmentarzach. Aby wjechać samochodem na cmentarz, zmuszony jest wnosić opłaty za wjazd. Koszt opłat obciąża przedsiębiorcę i jest niezbędny do wykonania zlecenia. Z reguły opłaty te są dokumentowane fakturą, w szczególności w przypadku cmentarzy komunalnych. W przypadku cmentarzy parafialnych (cmentarzy rzymskokatolickich) pobierane opłaty są dokumentowane dowodem wpłaty (nie jest wystawiany rachunek ani faktura). Przykładowy dowód wpłaty zawiera:
- dane wystawcy, czyli cmentarza rzymskokatolickiego,
- dane odbiorcy, czyli dane przedsiębiorcy,
- kwotę opłaty, np. 80 zł,
- opis zdarzenia: opłata od budowy – wjazd samochodem,
- dane zmarłej osoby, dla której przedsiębiorca wykonuje nagrobek,
- lokalizację grobu,
- datę zdarzenia,
- podpis wystawcy.
Czy na podstawie tego dowodu wpłaty przedsiębiorca może zaksięgować poniesiony wydatek jako koszt uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta