W poszukiwaniu własnej przeszłości
Poszukiwanie zlikwidowanego zakładu należy rozpocząć od ustalenia jego dokładnej nazwy i adresu, pod którym ostatnio miał siedzibę.
Pracownica niebawem ukończy powszechny wiek emerytalny i zamierza złożyć wniosek o emeryturę. W związku z tym rozpoczęła kompletowanie dokumentacji niezbędnej do ustalenia prawa do tego świadczenia oraz jego wysokości. Okazało się, że jej dawny zakład, w którym uzyskiwała wysokie zarobki, został zlikwidowany. Jak ma znaleźć były zakład?
Poszukiwanie zlikwidowanego zakładu należy rozpocząć od ustalenia jego dokładnej nazwy i adresu, pod którym ostatnio miał siedzibę. Pomogą w tym zachowane dokumenty, np. wszelkie pisma, notatki, wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej itp. Jeżeli zakład już nie istnieje, o informację o tym, kto był likwidatorem, należy się zwrócić do właściwego terytorialnie oddziału Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) przy sądzie rejonowym. W KRS można uzyskać nazwisko syndyka/likwidatora, który w trakcie likwidacji spółki powinien zadbać o dokumentację osobową i płacową jej załogi. Następnie należy ustalić, do którego archiwum przekazano dokumentację osobową i płacową tego zakładu.
Syndyk czuwa
Trwa postępowanie likwidacyjne mojego byłego zakładu. Kto ma wystawić zaświadczenie ZUS Rp-7?
Gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta