Niechęć do związania zakazem konkurencji powodem rozstania
Jeśli pracodawca ma powody, aby zawrzeć z podwładnym umowę lojalnościową obowiązującą po ustaniu zatrudnienia, a ten odmawia, może to stanowić uzasadnioną podstawę jego zwolnienia.
Nasz pracownik (informatyk), zatrudniony na czas nieokreślony, odmawia podpisania umowy o zakazie konkurencji obowiązującej po ustaniu stosunku pracy. Przewidzieliśmy w niej karę umowną w wysokości 12 miesięcznych wynagrodzeń za naruszenie jej postanowień. Chcemy się w ten sposób zabezpieczyć przed wyciekiem do innych firm ważnych danych branżowych, a istnieje ryzyko przejścia pracownika do konkurencji. Czy odmowa podpisania takiej umowy może być uzasadnioną podstawą wypowiedzenia umowy o pracę? Czy domaganie się zapłaty kary umownej zależy od spowodowania szkód byłej firmie? – pyta czytelnik.
Wypowiedzenie umowy o pracę to zwykły środek jej rozwiązania. Jest ono uzasadnione m.in. wtedy, gdy od pracodawcy – ze względu na naruszenie lub zagrożenie jego interesów – nie można oczekiwać, aby pozostawał w stosunku pracy z danym pracownikiem.
Zawarcie umowy o zakazie konkurencji możliwe jest zarówno w momencie nawiązania stosunku pracy, jak i w okresie późniejszym, co wynika z art. 1011 § 1 i art. 1012 § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z treścią pierwszego z tych przepisów w zakresie wskazanym w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta