Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Franciszek bez rewolucji

03 września 2015 | Publicystyka, Opinie | Tomasz Krzyżak
Temat aborcji stał się niejako leitmotywem Roku Miłosierdzia wbrew intencjom papieża
źródło: AFP
Temat aborcji stał się niejako leitmotywem Roku Miłosierdzia wbrew intencjom papieża
Tomasz Krzyżak
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Tomasz Krzyżak

Zabicie nienarodzonego jeszcze dziecka Kościół od dawna zalicza do kategorii grzechów najcięższych. Ale wiernemu, który się dopuścił tego czynu, nikt nie zamyka drogi powrotu. I nie jest to żadna nowość – pisze publicysta „Rzeczpospolitej".

List papieża Franciszka na Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, w którym m.in. zezwolił wszystkim księżom na świecie na udzielanie rozgrzeszenia z grzechu aborcji, wywołał lawinę komentarzy. Media światowe, ale także polskie, papieską decyzję niemal natychmiast okrzyknęły jako rewolucyjną. Jeden z niemieckich portali internetowych obwieścił: „Księża przez rok mogą przebaczać aborcję". Wtórował mu portal polski: „Franciszek zmienia Kościół. Papież pozwolił na rozgrzeszenie »grzechu aborcji«".

Fakt medialny

Owe teksty oraz komentarze przeciętny czytelnik mógł zrozumieć następująco: Kościół skazywał dotąd osoby, które dokonały aborcji, na potępienie i odmawiał im rozgrzeszenia. Teraz papież to zmienia i otwiera furtkę dla wszystkich. Gdyby było to prawdą, to istotnie mielibyśmy do czynienia z rewolucją. Byłby to także sygnał, że na kilka tygodni przed synodem na temat rodziny, na którym ma być m.in. poruszany problem komunii św. dla rozwodników, furtka do uzyskania rozgrzeszenia otworzy się także dla tych, którzy po rozwodach zawarli nowe związki.

Tymczasem żadnej rewolucji nie ma. Bardzo trafnie określił to bloger Tomasz Adamski, stwierdzając, że rewolucjonizm Franciszka jest faktem medialnym, który z faktem rzeczywistym ma tyle wspólnego, ile polskie zespoły piłkarskie z Ligą Mistrzów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10234

Wydanie: 10234

Spis treści
Zamów abonament