Polski cukier pójdzie w świat
Marek Spuz vel Szpos | To najtrudniejszy rok w historii firmy – mówi prezes Krajowej Spółki Cukrowej.
Rz: Susza pustoszy polskie pola, także te, na których rosną buraki cukrowe. Czy to oznacza, że zapłacimy więcej za cukier?
Marek Spuz vel Szpos: Susza dotknęła już około 18 proc. powierzchni upraw buraków cukrowych objętych przez nas umowami kontraktacyjnymi. Produkcja cukru z tego obszaru może być od 10 do 15 proc. niższa, niż zakładaliśmy. Nie są to jednak wyniki ostateczne, bo kampania cukrownicza zaczyna się za mniej więcej miesiąc i jeszcze sporo może się zmienić. Wszystko zależy od pogody. Konsumenci nie muszą się jednak obawiać. Ewentualny wzrost cen będzie minimalny.
Dlaczego?
W Polsce nadwyżka cukru sięga 200 tys. ton, a w całej Unii Europejskiej jest dziesięć razy większa. To sprawia, że cukier, mimo odbicia cen w 2015 roku, jest nadal bardzo tani. Przed tą zwyżką, w zbycie kosztował przez moment tylko 1,5 zł za kilogram. Cena na tym poziomie nie pokrywa nawet kosztów produkcji.
Wyniki KSC będą słabsze?
W roku obrachunkowym, który potrwa do 30 września 2015 roku, będziemy mieć dodatni wynik finansowy. Przychody części cukrowniczej, na którą przypada 70 proc. naszej sprzedaży, będą jednak niższe niż w latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta