Od stycznia zmiany w księgowaniu faktur korygujących
Od przyszłego roku będą wreszcie uregulowane zasady korygowania przychodów i kosztów. Obecnie urzędnicy zazwyczaj interpretują przepisy w sposób niekorzystny dla przedsiębiorców, nakazując im rozliczanie korekt wstecz.
Rok 2016 przyniesie zmiany w zakresie księgowania faktur korygujących dla podatników PIT oraz CIT. Według obecnie wypracowanego stanowiska organów podatkowych bez względu na zaistniałe przyczyny korekty powinny być robione wstecz. Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w interpretacjach indywidualnych faktury korygujące są nierozerwalnie związane z przychodami (kosztami), których dotyczą, i dlatego należy je ujmować w okresie, w którym zewidencjonowane zostały pierwotne faktury. Taki sposób postępowania powoduje wiele problemów, szczególnie gdy korekta wystawiona jest w innym roku podatkowym niż faktura, do której się odnosi. Wiąże się to niejednokrotnie z obowiązkiem składania korekt zeznań rocznych oraz zapłaty odsetek, gdy wysokość zobowiązania podatkowego na skutek korekty ulegnie zwiększeniu.
Nowe przepisy mają rozwiązać ten problem. Zostały one wprowadzone do ustaw o PIT i CIT ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów.
Z jakiego powodu
W ustawach o podatkach dochodowych dodano nowe zapisy, które wskazują różnice w sposobie księgowania ze względu na powód korekty. Jeżeli korekta spowodowana jest błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką (np. mylnie przeliczona kwota VAT czy niepoprawna ilość sprzedawanych towarów), to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta