Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sojusz z Francją pozostanie silny

07 grudnia 2015 | Świat
autor zdjęcia: LOIC VENANCE
źródło: Rzeczpospolita

Harlem Desir | Kontrakt na zakup francuskich helikopterów dojdzie do skutku – zapewnia francuski minister ds. europejskich.

Rz: Prasa francuska bije na alarm. Twierdzi, że w Polsce zagrożona jest sama demokracja. W 2000 roku w takiej sytuacji z inicjatywy Francji kraje Unii ograniczyły kontakty z rządem Austrii. Tak może być i z Polską?

Harlem Desir: Nie mam wątpliwości co do trwałości demokracji w Polsce, a partnerstwo między Polską i Francją jest bardzo silne. Właśnie dlatego chciałem przyjechać do Warszawy tak szybko po wyborach, aby spotkać się z przedstawicielami nowego rządu i kontynuować naszą intensywną współpracę. Zmiany rządów to rzecz normalna, tego chcieli obywatele. Teraz musimy szukać tego, co nas łączy, wspierać wartości europejskie, także z Niemcami, w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Co usłyszał pan od polityków PiS?

Że chcą, aby Polska nadal była w środku Europy. Każdy nowy rząd, to rzecz normalna, wysuwa własne pomysły, propozycje, stara się o zmiany takiej czy innej polityki Unii. Ale moi rozmówcy w Warszawie zapowiedzieli, że będą nadal wspierali budowę Unii. To jest więc zupełnie inna sytuacja niż w Austrii, gdy do rządu weszła skrajna prawica, co spowodowało bardzo silną reakcję Francji i innych krajów Wspólnoty. Dziś Europa jest zagrożona od południa i wschodu, mamy kryzys uchodźców, terroryzm. To jest moment, gdy Unia potrzebuje więcej jedności wszystkich krajów członkowskich.

Minister ds....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10314

Wydanie: 10314

Spis treści
Zamów abonament