Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W przyszłym roku zmienią się zasady udzielania pełnomocnictw

07 grudnia 2015 | Podatki | 
Artur Podsiadły Joanna Zawiejska-Rataj
dr Joanna 
Zawiejska-Rataj
źródło: materiały prasowe
dr Joanna 
Zawiejska-Rataj

Złożenie dokumentu pełnomocnictwa do akt jednej z kilku spraw nie wywołuje obecnie skutków w innych postępowaniach, nawet gdy są prowadzone przez ten sam organ. Nowelizacja wprowadza postulowaną od dawna zmianę w tym zakresie.

Już niedługo wejdzie w życie ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Kwestia rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika została omówiona w tygodniku z 23 listopada, natomiast o nowelizacji zasad wydawania interpretacji podatkowych pisaliśmy w tygodniku z 30 listopada. Nowelizacja ta wprowadza także zmiany w przepisach regulujących działanie w sprawach podatkowych przez pełnomocnika, o czym jest mowa w niniejszym artykule.

Ze względu na wątpliwości

W ustawie zmieniającej ordynację podatkową uchylono dotychczasową regulację w zakresie pełnomocnictw, tj. art. 136 i art. 137 ordynacji podatkowej. W miejsce uchylonych przepisów w dziale IV znowelizowanej ustawy dotyczącym postępowania podatkowego wyodrębniono rozdział 3a zatytułowany „Pełnomocnictwo". Zawiera on 15 nowych przepisów, z których część wchodzi w życie już 1 stycznia 2016 r. Tak znaczne rozbudowanie norm ordynacji podatkowej w zakresie pełnomocnictw zgodnie z uzasadnieniem do projektu nowelizacji spowodowane jest tym, że lakoniczność dotychczasowych przepisów powoduje liczne wątpliwości, a w konsekwencji spory nierzadko kończące się przed sądami administracyjnymi.

Powtórzenie postanowień

Wprowadzony do ordynacji podatkowej art. 138a co do zasady powtarza postanowienia uchylonego art. 137. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10314

Wydanie: 10314

Spis treści
Zamów abonament