Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się zmienią rozliczenia podatkowe pracujących w Niemczech

07 grudnia 2015 | Podatki | Marius Sieja
dr Marius 
Sieja
źródło: materiały prasowe
dr Marius 
Sieja

Polskie firmy, które w RFN rozliczają daninę od pensji osób wykonujących tam pracę, mogą płacić mniej do urzędu skarbowego. Nowe przepisy obowiązujące za Odrą pozwalają obniżyć podstawę opodatkowania już przy liczeniu zaliczki aż na dwa lata.

Rynek pracy w Niemczech cieszy się także u polskich przedsiębiorców dużym zainteresowaniem. Rozliczenie podatkowe ma wpływ na wymiar zwrotu podatku dochodowego lub na zmniejszenie kwot odprowadzanych miesięcznie do niemieckiego urzędu skarbowego zaliczek na podatek. Ma to istotne konsekwencja dla osób pracujących w Niemczech na umowę o pracę, na własny rachunek, jak i dla polskich pracodawców odprowadzających podatek od wynagrodzenia do niemieckiego urzędu skarbowego.

Rok 2015 przyniósł istotne zmiany w prawie podatkowym oraz w kwotach wolnych od podatku, które mają wpływ na wymiar podatku i koszty, jakie podlegają odliczeniu od podatku od wynagrodzenia dla osób podlegających niemieckiemu prawu podatkowemu. Aby jednak prawidłowo wykorzystać dostępne ulgi podatkowe, podatnicy powinni także przeanalizować prawo do korzystania z ulg oraz wnioski do niemieckiego urzędu skarbowego.

Kwota wolna

Kwota wolna od podatku wynosi:

- dla osób samotnych – 8472 euro,

- w przypadku osób rozliczających się łącznie – 16 944 euro.

Wzrost kwoty wolnej od podatku ma działanie wsteczne i obowiązuje od 1 stycznia 2015 r. Zmiany w taryfie podatkowej mają doprowadzić w efekcie do tzw. zimnej progresji, poprzez którą ma zostać obniżone obciążenie podatkowe wynikające ze wzrostu cen. W 2016 r. kwota wolna od podatku zwiększy się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10314

Wydanie: 10314

Spis treści
Zamów abonament