Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób rozliczyć zapłatę zaległych składek za pracownika

07 grudnia 2015 | Podatki | Aleksandra 
Bembnista
Aleksandra 
Bembnista
źródło: materiały prasowe
Aleksandra 
Bembnista

Zapłata zaległych składek na ubezpieczenie społeczne jest przychodem osób ubezpieczonych, jednak nie jest to przychód ze stosunku pracy, lecz z innych źródeł. Nie może być zatem dokumentowany poprzez wystawienie formularza PIT-11.

Tak uznał 27 października 2015 r. minister finansów w zmianie interpretacji indywidualnej (DD3/033/163/CRS/14).

Spółka przyznała swoim pracownikom kupony podarunkowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Organ rentowy zakwestionował sposób podziału środków, uznając, że wartość kuponów stanowi podstawę do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne. W wyniku sporu sądowego sprawa została ostatecznie rozstrzygnięta na niekorzyść spółki, którą zobowiązano do naliczenia i odprowadzenia składek za przeszłe okresy. W momencie naliczania i odprowadzania składek spółka nie prowadziła już działalności i nie zatrudniała pracowników. Zaległości zostały sukcesywnie uiszczone w latach 2011–2012.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy z tytułu zapłaconych przez płatnika zaległych składek wraz z odsetkami (w części dotyczącej pracowników), których nie będzie już w stanie odzyskać, po stronie osób ubezpieczonych powstanie przychód i czy spółka powinna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10314

Wydanie: 10314

Spis treści
Zamów abonament