Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatkowe pieniądze w systemie

07 grudnia 2015 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Anna Rulkiewicz: Ubezpieczenia zdrowotne i współpłacenie nie będą lekarstwem 
na wszystkie bolączki polskiej służby zdrowia, ale na pewno 
są bardzo potrzebne, bo dadzą dodatkowy strumień finansowania 
– mówi prezes Grupy LUX MED.

Rz: W przeliczeniu na jednego mieszkańca Polska zajmuje przedostatnie miejsce wśród krajów Unii pod względem wydatków na publiczną służbę zdrowia. Jak możemy szybko polepszyć tę sytuację?

Zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia jest jednym z pomysłów nowego rządu. Nowy minister zdrowia mówi, że w ciągu kilku lat powinniśmy przeznaczać na zdrowie 6 proc. PKB.

To realne plany?

To słuszna inicjatywa, ale obawiam się, że niewystarczająca. Polska potrzebuje dodatkowych strumieni finansowania – mogą to być ubezpieczenia zdrowotne bądź też współpłacenie za usługi. Zresztą zestawiając efektywność leczenia z nakładami na opiekę zdrowotną per capita w innych krajach, widzimy, że liczba środków przeznaczanych na opiekę medyczną często nie idzie w parze ze skutecznym przywracaniem pacjenta do zdrowia.

Co trzeba zatem zrobić, by polepszyć polski system?

Trzeba go usprawnić, a to długa droga. W Polsce potrzebna jest ponadpartyjna współpraca i kontynuacja działań. W przeciwnym razie co cztery lata będziemy zaczynać od zera, a na tym tracą głównie pacjenci. Powinniśmy skupić się przede wszystkim na skuteczności leczenia, a dobre zarządzanie w skoordynowanym modelu opieki temu sprzyja. Krótko mówiąc,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10314

Wydanie: 10314

Spis treści
Zamów abonament