Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus chce weryfikować straty nawet przez dziesięć lat

07 grudnia 2015 | Podatki | Marek Piotrowski

Firmy odliczające od dochodu ujemny wynik nie powinny niszczyć dokumentów po pięciu latach od upływu zobowiązania za rozliczany rok. Organy uważają, że ten czas należy liczyć dopiero od ostatniego roku skorzystania z tej ulgi.

Marek Piotrowski

Osiągnięcie w roku podatkowym ujemnego wyniku finansowego, czyli straty, to sytuacja nieobca wielu przedsiębiorcom. W zakresie regulacji ustawy o PIT i ustawy o CIT zdarzenie takie daje możliwość zastosowania szczególnej ulgi podatkowej polegającej na rozliczaniu straty w kolejnych latach. Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o PIT i odpowiednio art. 7 ust. 5 ustawy o CIT o wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Tym samym z jednej strony osiągnięta strata stanowi gospodarczy i podatkowy wynik działalności z danego źródła przychodów w roku podatkowym, natomiast z drugiej wywiera istotny wpływ na wartość dochodu osiągniętego w latach kolejnych, a tym samym na wartość podatku dochodowego należnego za te lata. Nic więc dziwnego, że wartość ta, prowadząca w istocie do daleko idących skutków podatkowych, może być kontrolowana przez organy podatkowe podobnie jak wartość uzyskiwanego dochodu. Tym samym może być weryfikowana w drodze decyzji wydanej w wyniku postępowania podatkowego.

Do kiedy decyzja

Z artykułu 24 ordynacji podatkowej (dalej o.p.) wynika, że organ podatkowy określa w drodze decyzji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10314

Wydanie: 10314

Spis treści
Zamów abonament