Kosztowne szkody całkowite
Odszkodowania GAP pokrywają różnicę wartości między sumą ubezpieczenia polisy AC w dniu zawarcia umowy a kwotą wypłaconego ubezpieczenia.
robert przybylski
Chociaż liczba wypadków podobnie jak kradzieży maleje, w przypadku aut leasingowanych pojawia się problem szkody całkowitej lub kradzieży samochodu. W takich sytuacjach leasingobiorcy są niemile zaskoczeni, że firmy leasingowe każą im płacić do końca raty leasingowe, choć nie ma już przedmiotu finansowania. Największą stratę poniosą ci klienci, którzy zdecydowali się na leasing operacyjny z niską wartością końcową i liczyli, że po zakończeniu spłat wykupią auto za małą sumę. Najmniej ryzykują osoby dzierżawiące auto. Jednak w obu przypadkach firma leasingowa będzie domagać się spłaty wszystkich rat, od których nie można odliczyć VAT, bo nie ma już przedmiotu umowy.
Odszkodowanie dla właściciela
Jak oceniają sytuację klientów prawnicy? Bartłomiej Bronisz, adwokat w Departamencie Instytucji Finansowych i Restrukturyzacji w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz, przyznaje, że wypłata odszkodowania z polisy w przypadku utraty przedmiotu leasingu jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii związanych z udzielaniem leasingu w Polsce. – Zasadniczo przepisy kodeksu cywilnego stanowią wyłącznie (art. 7095), iż w przypadku utraty rzeczy (np. poprzez kradzież lub w wyniku szkody całkowitej) umowa leasingu wygasa, a leasingodawca uprawniony jest do żądania natychmiastowej spłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta