Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaliczkę za grudzień lepiej wpłacić w terminie

07 grudnia 2015 | Podatki | Tomasz Musialski
Tomasz 
Musialski
źródło: materiały prasowe
Tomasz 
Musialski

Zaliczkę za ostatni miesiąc 
lub ostatni kwartał roku podatkowego przedsiębiorcy wpłacają do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Opóźnienie może oznaczać spór ze skarbówką dotyczący zapłaty odsetek, a wygranej można się spodziewać dopiero przed sądem.

Organy podatkowe wyłączają w składanych przez podatników zeznaniach podatkowych wpłaty obejmujące kwotę zaliczki na podatek dochodowy za grudzień z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku jej zapłaty po upływie terminu płatności (co do zasady po 20 stycznia). Z taką praktyką urzędników fiskusa spotykają się podatnicy składający roczne zeznania podatkowe, którymi obejmują zaliczkę za grudzień uregulowaną po terminie płatności.

Co wynika z ustawy

Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy o PIT zaliczki miesięczne od dochodów m.in. z działalności gospodarczej wpłaca się w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20. dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka). Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca jednak zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty (do 20 stycznia) złoży zeznanie roczne i zapłaci podatek na zasadach określonych w art. 45 ustawy o PIT.

Wspólne źródło, ale różne instytucje

Organy podatkowe twierdzą, że zobowiązania z tytułu zaliczek na podatek dochodowy oraz zobowiązania z tytułu podatków to dwie różne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10314

Wydanie: 10314

Spis treści
Zamów abonament