Tymczasowa pomoc dla osoby nieobecnej
W sprawach niecierpiących zwłoki dla strony niemającej miejsca zamieszkania organ podatkowy będzie mógł ustanowić pełnomocnika szczególnego upoważnionego do działania do czasu wyznaczenia kuratora przez sąd.
W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ordynacji podatkowej wskazano, że coraz częściej w toku czynności procesowych zdarzają się sytuacje, gdy podatnika należy uznać za osobę nieobecną, tj. osobę niemającą miejsca zamieszkania w rozumieniu przepisów prawa cywilnego lub której miejsce pobytu nie jest znane. W związku z tym od 1 stycznia 2016 r. zostaną wprowadzone do ordynacji podatkowej kompetencje organu podatkowego do ustanowienia dla takiej osoby tymczasowego pełnomocnika szczególnego, upoważnionego do działania do czasu wyznaczenia przez sąd kuratora dla osoby nieobecnej. Zgodnie z art. 138l o.p. uprawnienie to przysługuje organom jedynie w sprawach niecierpiących zwłoki.
Najczęściej członek rodziny
Tymczasowym pełnomocnikiem szczególnym będzie w pierwszej kolejności wyznaczony przez organ podatkowy członek rodziny osoby nieobecnej, jeżeli wyrazi na to zgodę, natomiast w przypadku braku takiej zgody – adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy.
Rozwiązanie to ma zapewnić organowi podatkowemu możliwość wszczęcia postępowania podatkowego w przypadku braku kontaktu za stroną, przy jednoczesnym zagwarantowaniu w toku postępowania właściwej ochrony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta