Kiedy remont domu przyniesie prawdziwe oszczędności
Na oknach wewnątrz domu wykrapla się woda? Różnica między temperaturą przy oknie i na środku pokoju przekracza 2 st. C? Czas na termomodernizację.
Rz: Na rynku panuje moda na termomodernizację, na ocieplanie domów jednorodzinnych. Od czego zacząć planowanie takiej inwestycji?
Anna Gil, od 2007 roku związana z marką Isover. Dziś kieruje Biurem Doradztwa Technicznego firmy, oferującego wsparcie klientom indywidualnym oraz projektantom i wykonawcom. Ekspert w dziedzinie fizyki budowli, izolacji termicznych i pasywnej ochrony ogniowej budynków. Absolwentka Politechniki Śląskiej w Gliwicach: Aby dobrze zaplanować termomodernizację swojego domu, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy się ograniczyć np. do samego ocieplania, czy połączyć to z modernizacją albo remontem budynku.
Przykładowo: jeśli potrzebujemy wykonać remont dachu, bo przecieka, albo remont elewacji, bo odpada tynk ze ścian, to warto połączyć te naprawy, czyli zrobić remont dachu z termomodernizacją. Wtedy realne koszty inwestycji się zmniejszą, bo osiągniemy za mniejszą kwotę podwójny efekt – zmniejszymy zużycie energii i podniesiemy jakość budynku.
Pamiętajmy też, że w nowym programie NFOŚiGW „Ryś", jeśli zakres prac obejmuje wymianę konstrukcji dachu, pokrycia dachowego, wynikających z wprowadzenia dodatkowych warstw izolacyjnych, otrzymamy dofinansowanie w wysokości 300 zł za mkw., a w przypadku wykonania tylko samego ocieplenia – 150 zł za mkw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta