Obowiązek kalkulacji odroczonego podatku tylko dla dużych firm
Po nowelizacji ustawy o rachunkowości wprowadzającej m.in. uproszczenia dla małych podmiotów konieczność porównywania wartości bilansowej i podatkowej aktywów i pasywów nie zależy już od badania sprawozdania finansowego.
Na podstawie art. 37 ust. 10 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jednostki gospodarcze, które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
1) 17 000 000 zł sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
2) 34 000 000 zł przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
3) 50 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty,
mogą odstąpić od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego (nie dotyczy to jednak jednostek wymienionych w art. 3 ust. 1e pkt 1–6 ustawy o rachunkowości).
Tworzenie aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego (art. 37 ust. 1–11 uor) dotyczy wyłącznie osób prawnych, będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, czyli sporządzających zeznanie podatkowe CIT-8. Osoby prowadzące działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek oraz spółki osobowe nie wykazują w sprawozdaniu finansowym podatku dochodowego, ponieważ podatnikami podatku dochodowego są właściciele.
Firmy podlegające ustawie o rachunkowości są zobowiązane do przestrzegania nadrzędnych zasad rachunkowości, bez względu na wybór w polityce rachunkowości szczegółowych metod wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta