Pilica napędza innowacje
ZM TARNÓW | Jeszcze trzy lata temu producent broni kończył restrukturyzację i szukał swojej drogi w zbrojeniówce.
zbigniew lentowicz
Dziś spółka staje się liderem innowacji w regionie, uczestniczy w modernizacji armii i ma w portfelu umowy eksportowe, o których kiedyś mogła tylko marzyć.
W Małopolsce Zakłady Mechaniczne są znaczącym pracodawcą – zatrudniają ponad 640 fachowców, ponad 145 młodych mechaników i specjalistów przyjęto w tym roku. A to nie ostatnie słowo firmy, szukającej rąk do pracy przede wszystkim na lokalnym rynku.
– W firmowej strategii planujemy rozwój – zapowiada prezes Krzysztof Jagiełło. Warta docelowo 65 mln zł inwestycja w budowę centrum badawczego, dofinansowana ze środków UE, rozliczana już w tym roku, także w przyszłości otworzy drogę do rekrutacji kolejnych inżynierów, konstruktorów i informatyków. Nowe projekty przewidują integrację coraz bardziej skomplikowanych systemów uzbrojenia, wspomaganych elektroniką.
Przyszłość w artylerii
Do takich należy bez wątpienia przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pilica. Ostatnie, jesienne testy nowego systemu na poligonie w Wicku potwierdziły zalety broni. – Dla mnie Pilica to symbol technologicznego postępu Zakładów Mechanicznych – mówi Andrzej Kiński, ekspert militarny, szef pisma „Wojsko i Technika".
To dopiero...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta