Kruczek prawny nie obniży daniny u przedsiębiorcy
Wyodrębnienie w budynku dwóch lokali na rzecz dotychczasowego właściciela nie powoduje zmiany opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Daninie podlega nadal cała powierzchnia budynku i gruntu.
Spółka złożyła deklarację na podatek od nieruchomości za 2014 r., w której wskazała m.in. budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o pow. 30 772 mkw. Łączna kwota zobowiązania podatkowego wyniosła 816 902 zł. Kilka miesięcy później firma zmieniła zdanie. Z korekty deklaracji wynikało, że od 1 sierpnia 2014 r. nie ma podstaw do naliczania podatku od nieruchomości w zadeklarowanej dotychczas wysokości od całego budynku oraz gruntu. Wskazała bowiem, że na podstawie aktu notarialnego w budynku ustanowiona została odrębna własność dwóch lokali. A to wpływa na obowiązek podatkowy z tytułu części budynku oraz gruntu.
Prezydent miasta zakwestionował to stanowisko. Jego zdaniem wyodrębnienie w budynku o pow. 30 772 mkw. dwóch lokali na rzecz dotychczasowego właściciela budynku nie skutkuje naliczeniem podatku w stosunku do pozostałej części budynku oraz gruntu na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (u.p.o.l.). Mówiąc prościej, do obliczania podatku w takiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta