Polityka wsparciem gospodarki
OPINIA | Problemem jest rozgraniczenie gospodarczego patriotyzmu i nacjonalizmu widocznego w wielu krajach UE.
W
spółczesny patriotyzm gospodarczy to nie tylko wspieranie i podejmowanie właściwych decyzji konsumenckich (kupuj polskie produkty!) oraz pożądane zachowanie przedsiębiorców (płacenie podatków). To również, a może przede wszystkim, adekwatna polityka państwa sprzyjająca zarówno przedsiębiorstwom z rodzimym kapitałem, jak i wspierająca wszystkie firmy niezależnie od kraju pochodzenia kapitału, które tworzą miejsca pracy i płacą podatki w naszym kraju.
Czy dotychczasowa polityka państwa w tym zakresie była skuteczna, a zachowanie przedsiębiorców optymalne? Z pewnością nie. Jedno jest pochodną drugiego, gdyż zachowanie konsumentów i przedsiębiorców jest również pochodną ram instytucjonalno-regulacyjnych tworzonych przez politykę. Polska jest na szarym końcu krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o skuteczność ściągalności podatku VAT. Do fiskusa nie trafia co czwarta złotówka z należnego VAT. Według ekspertów PwC dziura ściągalności VAT sięgnęła w 2014 r. kwoty 53 mld zł, a sytuacja w 2015 r. zapewne będzie jeszcze gorsza. Z kolei Komisja Europejska szacuje lukę podatku CIT na ok. 46 mld. Dodać należy przy tym, że mimo imponującego wzrostu gospodarczego, zwłaszcza na tle innych krajów Unii Europejskiej, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta