Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Polska może być najbogatszym krajem świata?

16 grudnia 2015 | Indeks patriotyzmu polskiego biznesu
Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury

Największą barierą w rozwoju kraju jest brak zaufania blokujący powstanie kapitału społecznego.

Skąd w prestiżowym projekcie Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu obecność przedstawiciela narodowej instytucji kultury? – mógłby ktoś zapytać. Jest ono absolutnie bezzasadne, kultura jest bowiem dla rozwoju gospodarczego co najmniej równie ważna, jak konkretne i mierzalne wskaźniki zysku, przyrostu zatrudnienia czy stopnia wykorzystania środków unijnych.

Kultura okiem ekonomistów

Spójrzmy kulturę nie przez pryzmat sztuki, ale w sposób, jaki proponują nam sami ekonomiści. W klasycznej już publikacji, przygotowanej pod redakcją prof. Huntingtona i Harrisona pt. „Kultura ma znaczenie", autorzy, analizując procesy ekonomiczne w różnych państwach, stawiają niezwykle istotne pytania. Uznając, że Ghana i Korea Płd. jeszcze w latach 60. miały podobny potencjał ekonomiczny, demograficzny, zasobów finansowych, naturalnych itd., zastanawiają się, czemu Korea stała się jednym z najbogatszych krajów świata, podczas gdy Ghana wciąż jest jednym z najbiedniejszych.

„Moim zdaniem głównej przyczyny należy upatrywać w kulturze. Mieszkańcy Korei Płd. wysoko cenią oszczędność, inwestowanie, pracowitość, wykształcenie, organizację oraz dyscyplinę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10322

Wydanie: 10322

Spis treści
Zamów abonament