Czy Polska może być najbogatszym krajem świata?
Największą barierą w rozwoju kraju jest brak zaufania blokujący powstanie kapitału społecznego.
Skąd w prestiżowym projekcie Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu obecność przedstawiciela narodowej instytucji kultury? – mógłby ktoś zapytać. Jest ono absolutnie bezzasadne, kultura jest bowiem dla rozwoju gospodarczego co najmniej równie ważna, jak konkretne i mierzalne wskaźniki zysku, przyrostu zatrudnienia czy stopnia wykorzystania środków unijnych.
Kultura okiem ekonomistów
Spójrzmy kulturę nie przez pryzmat sztuki, ale w sposób, jaki proponują nam sami ekonomiści. W klasycznej już publikacji, przygotowanej pod redakcją prof. Huntingtona i Harrisona pt. „Kultura ma znaczenie", autorzy, analizując procesy ekonomiczne w różnych państwach, stawiają niezwykle istotne pytania. Uznając, że Ghana i Korea Płd. jeszcze w latach 60. miały podobny potencjał ekonomiczny, demograficzny, zasobów finansowych, naturalnych itd., zastanawiają się, czemu Korea stała się jednym z najbogatszych krajów świata, podczas gdy Ghana wciąż jest jednym z najbiedniejszych.
„Moim zdaniem głównej przyczyny należy upatrywać w kulturze. Mieszkańcy Korei Płd. wysoko cenią oszczędność, inwestowanie, pracowitość, wykształcenie, organizację oraz dyscyplinę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta