Czy odzyskanie innych rzeczy niż zdeponowane oznacza przychód
Zwrot depozytu nieprawidłowego w innej postaci niż otrzymany od deponenta nie ma dla podatnika żadnych skutków podatkowych.
Spółka jest podatnikiem VAT. W związku z restrukturyzacją przeniosła część swoich zadań, m.in. prowadzenie działalności gospodarczej obejmującej obrót zbożami, nasionami oraz świadczenie usług składowania zboża, do powiązanej z nią innej spółki.
Obecnie firma zamierza przekazywać do spółki powiązanej (depozytariusza) wygenerowane przez nią nadwyżki zboża (wyprodukowanego lub nabytego) na przechowanie. Podstawą tych transakcji będzie ramowa umowa depozytu nieprawidłowego. Spółka będzie oddawać w depozyt nieprawidłowy rzeczy oznaczone co do gatunku, w szczególności pieniądze, zboże i rośliny uprawne. Przekazanie w części dotyczącej depozytu rzeczowego odbywać się będzie każdorazowo na podstawie zleceń, w których określone zostaną co najmniej: rodzaj, ilość oraz wartość rzeczy oddanych w depozyt nieprawidłowy.
Na podstawie umowy ramowej depozytariusz będzie miał prawo korzystać z przedmiotu depozytu za wynagrodzeniem. Umowa przewiduje też, że depozyt wygaśnie wraz z upływem czasu trwania umowy (także na skutek jej wypowiedzenia) bądź na żądanie spółki (zgodnie ze wskazaną w umowie procedurą).
Ze względu na znaczne wahania cen...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta