ZUS nie odpuszcza delegowanym
Podstawa składek za osoby pracujące za granicą ma dolny limit. Tak uważa organ rentowy, ale nie Sąd Najwyższy. Płatnicy dostają niekorzystne interpretacje mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Przedsiębiorcy muszą pożegnać się ze złudzeniami, że ZUS odstąpi od ściągania zawyżonych składek za pracowników delegowanych do pracy za granicę. Zdaniem organu rentowego, gdy podwładny wykonywał pracę za granicą przez cały miesiąc, podstawa składek na jego ubezpieczenia nie może być niższa od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej przewidzianego na rok kalendarzowy, bez względu na faktycznie osiągnięte zarobki. W 2016 r. wynosi ono 4055 zł i bywa wyższe niż faktyczna pensja wypłacona delegowanemu.
Powodem zamieszania jest wciąż obowiązujący § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta