Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stawki w lokalach powinny być zróżnicowane

08 marca 2016 | Administracja | Renata Krupa-Dąbrowska

Rada gminy nie może 
w wieloletnim programie gospodarowania swoim mieszkaniowym zasobem wprowadzić jednakowych zasad ustalania stawek czynszu.

Rada Gminy wprowadziła zmiany do uchwały w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz zasad wynajmowania lokali. Zmiana dotyczyła stawek czynszu.

W uchwale znalazł się zapis następującej treści: „wójt gminy będzie ustalał stawkę czynszu nie częściej niż co 6 miesięcy, z zachowaniem obowiązujących w tym zakresie przepisów dla lokali mieszkalnych. Podwyżka czynszu nie może przekroczyć w skali roku 10 proc. czynszu dotychczasowego, jeżeli czynsz najmu przekracza już 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu. Ograniczenie to nie obowiązuje, dopóki czynsz najmu nie przekroczy 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu".

Czynniki decydujące

Zmiany nie spodobały się wojewodzie małopolskiemu oraz grupie najemców. Wnieśli oni skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

W swojej skardze wojewoda zarzucił, że uchwała narusza art. 7 ust. 1 i art. 8 pkt 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, i mieszkaniowym zasobie gminy. Przepisy te przewidują, że w lokalach wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego właściciel ustala stawki czynszu za 1 mkw. powierzchni użytkowej lokali z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową, a w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10389

Wydanie: 10389

Spis treści
Zamów abonament