Dobre cele, ale brak narzędzi
Kluczowym brakiem programu Morawieckiego jest pominięcie sposobu na znaczne zwiększenie oszczędności narodowych – prywatnych i publicznych.
Stanisław Gomułka
Każdy plan dotyczący polityki gospodarczej rządu w perspektywie średnio- i długofalowej, taki jak „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" (zwany też od planem Morawieckiego – red.) składa się lub składać powinien z trzech części.
W części pierwszej mamy diagnozę stanu bieżącego gospodarki i finansów państwa, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla dalszego rozwoju. W części drugiej formułowane są główne cele polityki gospodarczej w średniej i dłuższej perspektywie. Wreszcie w części trzeciej – najważniejszej, stanowiącej istotę planu – formułowane są metody realizacji postawionych celów oraz przedstawiona jest analiza wskazująca na to, że zaproponowane metody są w stanie rządowe cele osiągnąć
Podzielam w dużym stopniu, chociaż nie całkowicie, oceny i argumentację rządowego dokumentu dotyczące części pierwszej oraz drugiej, czyli diagnozy i celów. Mam natomiast duże problemy z częścią trzecią, czyli zasadniczą.
Najważniejszy problem to demografia
W odniesieniu do diagnozy chciałbym zauważyć i podkreślić dość powszechną zgodę wśród ekonomistów i innych ekspertów, że zagrożenie demograficzne jest rzeczywiście duże i rośnie. Jakość prawa i instytucji publicznych jest niska i być może maleje. Koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta