Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korupcja: urzędnik trafi do więzienia za załatwiony lepszy etat

08 marca 2016 | Administracja | Arkadiusz Jaraszek

Korupcja to nie tylko przyjmowanie łapówek w postaci gotówki, ale też wynagrodzenia z tytułu nienależnej umowy-zlecenia. Kara spotka też funkcjonariusza, który w zamian za dobrze płatną pracę udzieli komuś zlecenia.

Dyrektor w jednym w centralnych urzędów, prowadząc projekt badawczy, wymieniał się umowami-zleceniami z szefem innego projektu. W ten sposób obaj urzędnicy wzajemnie załatwiali sobie lepsze stanowiska i dodatkowe pieniądze. Czy za tego typu zachowania mogą oni ponieść odpowiedzialność karną?

Tak.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przyjmowanie korzyści majątkowych lub osobistych albo ich obietnicy przez urzędników albo inne osoby zatrudnione w administracji publicznej stanowi przestępstwo. Zgodnie z art. 228 § 1 kodeksu karnego kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, popełnia przestępstwo. Grozi za nie od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Jeżeli jednak przyjęcie korzyści lub jej obietnicy ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10389

Wydanie: 10389

Spis treści
Zamów abonament