Lekarze rezydenci bez podwyżek
Co drugi student medycyny myśli o wyjeździe za granicę, bo podczas specjalizacji zarabia tyle co na kasie w markecie.
Joanna Ćwiek Karolina Ewa Kowalska
Podwyżek rezydentur nie będzie – usłyszeli lekarze z Porozumienia Rezydentów i z Okręgowej Izby Lekarskiej (OIL) od ministra Konstantego Radziwiłła podczas spotkania w ministerstwie. Potem minister powtórzył to w Senacie.
– To błąd, bo te pieniądze i poprawa jakości kształcenia wiele osób zatrzymałyby w kraju – mówi Filip Dąbrowski, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy warszawskiej OIL.
Wyjazdy pogarszają i tak niewesołą sytuację polskiej służby zdrowia. Pod koniec maja 2015 r. w Centralnym Rejestrze Lekarzy figurowało tylko 181 188 osób, w tym 163 780 wykonujących zawód, z czego 39 608 to dentyści. Wśród lekarzy pozostałych specjalizacji przeważają kobiety – jest ich 73 520 na 55 049. Oznacza to, że na 10 tys. mieszkańców przypada 2,2 lekarza. To znacznie poniżej średniej w krajach OECD, która wynosi 3,2.
Według szacunków Naczelnej Izby Lekarskiej co roku za granicę wyjeżdża co czwarty absolwent medycyny, a około 30 tys. polskich lekarzy pracuje poza ojczyzną.
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta