Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekarze rezydenci bez podwyżek

08 marca 2016 | Prawo | Joanna Ćwiek Karolina Kowalska

Co drugi student medycyny myśli o wyjeździe za granicę, bo podczas specjalizacji zarabia tyle co na kasie w markecie.

Joanna Ćwiek Karolina Ewa Kowalska

Podwyżek rezydentur nie będzie – usłyszeli lekarze z Porozumienia Rezydentów i z Okręgowej Izby Lekarskiej (OIL) od ministra Konstantego Radziwiłła podczas spotkania w ministerstwie. Potem minister powtórzył to w Senacie.

– To błąd, bo te pieniądze i poprawa jakości kształcenia wiele osób zatrzymałyby w kraju – mówi Filip Dąbrowski, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy warszawskiej OIL.

Wyjazdy pogarszają i tak niewesołą sytuację polskiej służby zdrowia. Pod koniec maja 2015 r. w Centralnym Rejestrze Lekarzy figurowało tylko 181 188 osób, w tym 163 780 wykonujących zawód, z czego 39 608 to dentyści. Wśród lekarzy pozostałych specjalizacji przeważają kobiety – jest ich 73 520 na 55 049. Oznacza to, że na 10 tys. mieszkańców przypada 2,2 lekarza. To znacznie poniżej średniej w krajach OECD, która wynosi 3,2.

Według szacunków Naczelnej Izby Lekarskiej co roku za granicę wyjeżdża co czwarty absolwent medycyny, a około 30 tys. polskich lekarzy pracuje poza ojczyzną.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10389

Wydanie: 10389

Spis treści
Zamów abonament