Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Partnerstwo publiczno-prywatne, czyli jak pozyskać środki na inwestycje

08 marca 2016 | Administracja | Michał Pietuszko
Michał Pietuszko, radca prawny DLA Piper
źródło: materiały prasowe
Michał Pietuszko, radca prawny DLA Piper
Agata Koczorowska Michał Pietuszko, aplikant adwokacki DLA Piper
źródło: materiały prasowe
Agata Koczorowska Michał Pietuszko, aplikant adwokacki DLA Piper

Jedną z form zaangażowania majątkowego podmiotu publicznego w realizację inwestycji PPP może być wniesienie nieruchomości jako wkładu własnego.

Od wejścia w życie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym minęło niemal siedem lat. Niemniej taka forma współpracy przy projektach nieruchomościowych jest nadal niedoceniana zarówno przez inwestorów prywatnych, jak i podmioty publiczne. Świadczy o tym stosunkowo niewielka liczba projektów zrealizowanych w ramach PPP. A szkoda, bo przykłady inwestycji realizowanych w takich miastach, jak Sopot, Katowice czy Poznań pokazują, że współpraca sektora publicznego i prywatnego może stać się niezwykle udanym małżeństwem z rozsądku.

Trzy modele

Zgodnie z ustawą o PPP jedną z form zaangażowania majątkowego podmiotu publicznego w realizację inwestycji w ramach PPP może być wniesienie nieruchomości jako wkładu własnego. Rozwiązanie to jest szczególnie interesujące z punktu widzenia podmiotów publicznych, które dysponują gruntami, jednak nie mają wystarczających środków na sfinansowanie potrzebnych inwestycji.

Ustawa o PPP nie zawiera zamkniętego katalogu form współpracy podmiotów publicznych i prywatnych. Dotychczasowe doświadczenia zarówno polskie, jak i zagraniczne pozwalają jednak na wyróżnienie trzech modeli współpracy przy realizacji projektów PPP przy wykorzystywaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10389

Wydanie: 10389

Spis treści
Zamów abonament