Zlecenie droższe, gdy zawarte z własnym pracownikiem
Nie ma szans na uwolnienie się od obowiązku opłacania składek od przychodów ze zlecenia, jeżeli wykonuje je dla firmy jej pracownik, nawet gdy z etatu osiąga wysokie zarobki.
Zawarliśmy z naszym pracownikiem umowę-zlecenie do 30 września 2016 r. Czynności, które ma wykonywać na jej podstawie, nie wchodzą w zakres obowiązków pracowniczych. Czy od umowy-zlecenia powinniśmy opłacać składki tylko na ubezpieczenie zdrowotne? – pyta czytelnik.
Nie.
Przychód ze umowy-zlecenia, którą pracodawca zawarł z własnym pracownikiem, należy doliczyć do jego zarobków z umowy o pracę. Tak ustalona kwota stanowi podstawę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne tej osoby.
Szczególna sytuacja
Jeśli pracownik zawiera ze swoim pracodawcą dodatkowo umowę-zlecenie, nie mają zastosowania reguły rozstrzygania zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych, określone w art. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121 ze zm.). Do celów ustalenia obowiązku ubezpieczeń takiego zleceniobiorcę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta