Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zlecenie droższe, gdy zawarte z własnym pracownikiem

08 marca 2016 | Dobra Firma | Małgorzata Poznańska
Lista płac luty 2016 r.
źródło: Rzeczpospolita
Lista płac luty 2016 r.

Nie ma szans na uwolnienie się od obowiązku opłacania składek 
od przychodów ze zlecenia, jeżeli wykonuje je dla firmy jej pracownik, nawet 
gdy z etatu osiąga wysokie zarobki.

Zawarliśmy z naszym pracownikiem umowę-zlecenie do 30 września 2016 r. Czynności, które ma wykonywać na jej podstawie, nie wchodzą w zakres obowiązków pracowniczych. Czy od umowy-zlecenia powinniśmy opłacać składki tylko na ubezpieczenie zdrowotne? – pyta czytelnik.

Nie.

Przychód ze umowy-zlecenia, którą pracodawca zawarł z własnym pracownikiem, należy doliczyć do jego zarobków z umowy o pracę. Tak ustalona kwota stanowi podstawę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne tej osoby.

Szczególna sytuacja

Jeśli pracownik zawiera ze swoim pracodawcą dodatkowo umowę-zlecenie, nie mają zastosowania reguły rozstrzygania zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych, określone w art. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121 ze zm.). Do celów ustalenia obowiązku ubezpieczeń takiego zleceniobiorcę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10389

Wydanie: 10389

Spis treści
Zamów abonament