Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustalanie stawek za informację publiczną jest niedozwolone

08 marca 2016 | Administracja | Aleksandra Tarka

Nie ma przepisu, który przyznawałby organom gminy kompetencje do generalnego regulowania stawek za udostępnianie informacji publicznej.

Czego dotyczył spór

Burmistrz wydał zarządzenie w sprawie zasad udostępniania informacji publicznej oraz wysokości opłat. Wynikało z niego m.in., że w przypadku poniesienia przez urząd dodatkowych kosztów związanych ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia informacji publicznej lub koniecznością przekształcenia jej w formę wskazaną we wniosku od wnioskodawcy pobiera się opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom na zasadach określonych w załączniku.

W jednym z załączników do zarządzenia określono wysokość opłat za udostępnianie informacji publicznej w związku ze wskazanym sposobem udostępnienia. I tak np. koszt wydruku strony formatu A4 ustalono na 0,50 zł, a strony formatu A3 na 1 zł.

Zarządzenie nie spodobało się jednemu z mieszkańców. Wezwał więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10389

Wydanie: 10389

Spis treści
Zamów abonament