Coraz więcej walut w transakcjach eksporterów
Polski eksport w 2016 r. może sięgnąć 186,4 mld euro – prognozuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE.
W porównaniu z ubiegłym rokiem dynamika wzrostu byłaby więc nieco słabsza (w 2015 r. wzrost o 7,8 proc. w ujęciu r./r.), ale i tak zadowalająca. Polscy eksporterzy wciąż pozostają konkurencyjni, a do poprawiania wyników przyczynia się słaby złoty oraz niskie ceny surowców. – Spodziewamy się kontynuacji pozytywnych tendencji w kolejnych miesiącach – oceniają analitycy Banku Zachodniego WBK.
Stopniowo będzie się także zwiększać dywersyfikacja kierunków eksportu. Jest ona już znacznie wyższa niż np. w Czechach, które stanowiły przykład zróżnicowanej geograficznie ekspansji gospodarczej. Pod względem potencjalnych zysków obiecujące są rynki dalekie. Dlatego przybywa firm poszukujących zbytu w Afryce, Ameryce Południowej czy w Azji.
Na dalekich rynkach trzeba się jednak liczyć z większym ryzykiem, zwłaszcza w odniesieniu do waluty. Banki są w stanie wymienić każdą znajdującą się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta