Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie obowiązki ma organ w związku z ustanowieniem pełnomocnika

08 marca 2016 | Administracja

Strona, która ustanowiła pełnomocnika, nie traci przez to swoich uprawnień związanych ze statusem strony. W takim przypadku pisma trzeba jednak doręczać pełnomocnikowi.

Anna Puszkarska, radca prawny

W art. 32 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) przewidziano, że strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania (np. w razie przesłuchania strony). Pełnomocnikiem może być tylko osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych, a pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszone do protokołu (art. 33 § 1 i 2 k.p.a.). Regulacje dotyczące udzielenia pełnomocnictwa w formie dokumentu elektronicznego zostały dodane w art. 33 k.p.a. od 11 maja 2014 r. i nie mają zastosowania do postępowań wszczętych i niezakończonych do tej daty.

Strona może udzielić pełnomocnictwa zarówno podczas postępowania przed organem I, jak i II instancji. W razie skorzystania przez nią z tego uprawnienia czynności podejmowane przez pełnomocnika wywołują skutki prawne bezpośrednio dla strony. Pominięcie pełnomocnika przez organ ma poważne konsekwencje procesowe. Stanowi ono naruszenie zasady czynnego udziału strony w postępowaniu (art. 10 k.p.a.) i może stanowić przesłankę wznowienia postępowania (art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a.) – por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 4 sierpnia 2011 r. (sygn. I SA/Ol 391/11). Należy także pamiętać, że ustanowienie pełnomocnika przez stronę nie pozbawia jej statusu strony i związanych z tym uprawnień, co oznacza np., że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10389

Wydanie: 10389

Spis treści
Zamów abonament