Centralizacja rozliczeń VAT w gminach
Szkoły publiczne będą obowiązane – od momentu centralizacji rozliczeń VAT w ramach danej gminy – do uwzględnienia tego podatku w swoim codziennym funkcjonowaniu.
Zgodnie z preambułą ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa o systemie oświaty) kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich, opierając się na zasadach solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.
Powyższy zapis wskazuje, z jakiego typu zadaniami należy liczyć się, myśląc o szkole. Trudno się zatem dziwić, że w rozumieniu społeczności lokalnych zadanie własne jednostki samorządu terytorialnego, jakim jest m.in. działalność w zakresie oświaty, wydaje się szczególnie istotne.
Gmina podatnikiem VAT
Do czasu wydania w pierwszej kolejności uchwały NSA z 24 czerwca 2013 r. (sygn. I FPS 1/12), a następnie rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygn. C-276/14 z 29 września 2015 r. szkoły publiczne jako jednostki budżetowe rzadko występowały w charakterze podatnika VAT. Obecnie sytuacja tego typu jednostek ulegnie, a w zasadzie skoro proces ten już ma miejsce – ulega zmianie. W wymienionym wyroku Trybunał Sprawiedliwości w sporze pomiędzy gminą Wrocław a ministrem finansów uznał, iż gminna jednostka budżetowa nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta