Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Centralizacja rozliczeń VAT w gminach

08 marca 2016 | Administracja | Katarzyna 
Judkowiak Monika Bartosiewicz
Szkoła finansuje swoją działalność także z usług typowo komercyjnych, np. z wynajmu sal, urządzeń, ze sprzedaży posiłków itp.  W tych przypadkach gmina występuje  w charakterze podatnika VAT  (na zdjęciu szkoła w gminie Osielsko)
autor zdjęcia: Roman Bosiacki
źródło: Fotorzepa
Szkoła finansuje swoją działalność także z usług typowo komercyjnych, np. z wynajmu sal, urządzeń, ze sprzedaży posiłków itp. W tych przypadkach gmina występuje w charakterze podatnika VAT (na zdjęciu szkoła w gminie Osielsko)
Katarzyna 
Judkowiak, doradca podatkowy i associate partner w Rödl & Partner 
w Warszawie
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Judkowiak, doradca podatkowy i associate partner w Rödl & Partner 
w Warszawie
Monika 
Bartosiewicz, doradca podatkowy 
w Rödl & Partner 
w Warszawie
źródło: materiały prasowe
Monika 
Bartosiewicz, doradca podatkowy 
w Rödl & Partner 
w Warszawie

Szkoły publiczne będą obowiązane – od momentu centralizacji rozliczeń VAT w ramach danej gminy – do uwzględnienia tego podatku w swoim codziennym funkcjonowaniu.

Zgodnie z preambułą ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa o systemie oświaty) kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich, opierając się na zasadach solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.

Powyższy zapis wskazuje, z jakiego typu zadaniami należy liczyć się, myśląc o szkole. Trudno się zatem dziwić, że w rozumieniu społeczności lokalnych zadanie własne jednostki samorządu terytorialnego, jakim jest m.in. działalność w zakresie oświaty, wydaje się szczególnie istotne.

Gmina podatnikiem VAT

Do czasu wydania w pierwszej kolejności uchwały NSA z 24 czerwca 2013 r. (sygn. I FPS 1/12), a następnie rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygn. C-276/14 z 29 września 2015 r. szkoły publiczne jako jednostki budżetowe rzadko występowały w charakterze podatnika VAT. Obecnie sytuacja tego typu jednostek ulegnie, a w zasadzie skoro proces ten już ma miejsce – ulega zmianie. W wymienionym wyroku Trybunał Sprawiedliwości w sporze pomiędzy gminą Wrocław a ministrem finansów uznał, iż gminna jednostka budżetowa nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10389

Wydanie: 10389

Spis treści
Zamów abonament