Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Centralizacja rozliczeń VAT w gminach

08 marca 2016 | Administracja | Katarzyna 
Judkowiak Monika Bartosiewicz
Szkoła finansuje swoją działalność także z usług typowo komercyjnych, np. z wynajmu sal, urządzeń, ze sprzedaży posiłków itp.  W tych przypadkach gmina występuje  w charakterze podatnika VAT  (na zdjęciu szkoła w gminie Osielsko)
autor zdjęcia: Roman Bosiacki
źródło: Fotorzepa
Szkoła finansuje swoją działalność także z usług typowo komercyjnych, np. z wynajmu sal, urządzeń, ze sprzedaży posiłków itp. W tych przypadkach gmina występuje w charakterze podatnika VAT (na zdjęciu szkoła w gminie Osielsko)
Katarzyna 
Judkowiak, doradca podatkowy i associate partner w Rödl & Partner 
w Warszawie
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Judkowiak, doradca podatkowy i associate partner w Rödl & Partner 
w Warszawie
Monika 
Bartosiewicz, doradca podatkowy 
w Rödl & Partner 
w Warszawie
źródło: materiały prasowe
Monika 
Bartosiewicz, doradca podatkowy 
w Rödl & Partner 
w Warszawie

Szkoły publiczne będą obowiązane – od momentu centralizacji rozliczeń VAT w ramach danej gminy – do uwzględnienia tego podatku w swoim codziennym funkcjonowaniu.

Zgodnie z preambułą ustawy o systemie oświaty (dalej: ustawa o systemie oświaty) kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich, opierając się na zasadach solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.

Powyższy zapis wskazuje, z jakiego typu zadaniami należy liczyć się, myśląc o szkole. Trudno się zatem dziwić, że w rozumieniu społeczności lokalnych zadanie własne jednostki samorządu terytorialnego, jakim jest m.in. działalność w zakresie oświaty, wydaje się szczególnie istotne.

Gmina podatnikiem VAT

Do czasu wydania w pierwszej kolejności uchwały NSA z 24 czerwca 2013 r. (sygn. I FPS 1/12), a następnie rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygn. C-276/14 z 29 września 2015 r. szkoły publiczne jako jednostki budżetowe rzadko występowały w charakterze podatnika VAT. Obecnie sytuacja tego typu jednostek ulegnie, a w zasadzie skoro proces ten już ma miejsce – ulega zmianie. W wymienionym wyroku Trybunał Sprawiedliwości w sporze pomiędzy gminą Wrocław a ministrem finansów uznał, iż gminna jednostka budżetowa nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10389

Wydanie: 10389

Spis treści
Zamów abonament