Dopuszczalna zmiana pisarskich, rachunkowych i innych omyłek
Niektóre błędy w ofercie poprawia sam zamawiający. Przepisy wskazują, kiedy musi to zrobić.
Katarzyna Borowska, radca prawny
Przepisy prawa zamówień publicznych (dalej pzp) dają zamawiającemu nie tylko prawo, ale i obowiązek do pewnej ingerencji w treść oferty. Jest on bowiem zobowiązany do poprawiania tzw. omyłek. W art. 87 ust. 2 pzp wymienione są trzy: oczywiste omyłki pisarskie, oczywiste omyłki rachunkowe oraz inne omyłki polegające na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia (siwz), niepowodujące istotnych zmian w treści oferty.
Zamawiający powinien poprawić takie błędy i niezwłocznie powiadomić o tym wykonawcę. Często budzi to jednak wątpliwości w praktyce. Zwłaszcza nie jest dla wszystkich jasna granica, między niezgodnością oferty ze specyfikacją, która może być poprawiona jako omyłka, a taką, której zniwelowanie spowodowałoby istotną zmianę w treści oferty.
Rozmiar szklanki i numer widelca
Poprawienie tzw. innej omyłki, polegającej na niezgodności oferty ze specyfikacją zawsze ingeruje w treść takiej oferty. Krajowa Izba Odwoławcza zwróciła na to uwagę m.in. w orzeczeniu z 15 czerwca 2016 r. ( sygn. akt KIO 1169, KIO 1170/15). Podkreśliła, że ustawodawca zgodził się na to, iż usuwanie takich błędów doprowadzi do zmiany treści oświadczenia woli. Dozwolony jest jednak tylko taki zakres zmian, który nie naruszy wynikającego z oferty zobowiązania.
Czym ma się więc kierować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta