Odpracowanie czynszu nie podlega PIT
Najemcy, którzy odpracują dług wobec gminy, nie mają z tego tytułu przychodu. Gmina nie musi im wystawić PIT-8c.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozstrzygnął w interpretacji z 3 lutego 2016 r. (ITPB2/4511-1081/15/AB) kwestię opodatkowania świadczeń rzeczowych zastępujących płatność pieniężną.
Z pytaniem zwróciła się gmina posiadająca w swoim majątku trwałym lokale mieszkalne, które są wynajmowane najemcom za odpłatnością czynszową. Gmina sama zarządza własnymi zasobami mieszkaniowymi, ale ma problem z dużym zadłużeniem czynszowym. Burmistrz zamierza wydać zarządzenie o możliwości odpracowania zaległości czynszowych przez najemców (dłużników), by ułatwić spłatę długów. Z dłużnikiem, u którego powstały zaległości czynszowe, będzie zawierane porozumienie (umowa) dotyczące spłaty długu w formie świadczenia rzeczowego, tj. świadczenia pracy. Nastąpi więc zamiana czynszu (płatności pieniężnej) na świadczenie rzeczowe.
Świadczenie rzeczowe będzie polegało na wykonywaniu prac zastępczo w zamian za koszt czynszu, w skład którego wchodzą opłaty za eksploatację, wodę i ścieki, wywóz nieczystości itp. Wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta