Choroba usprawiedliwia nieobecność w urzędzie pracy
Przepisy nakazujące pozbawienie statusu bezrobotnego ze względu na niewywiązanie się z obowiązkowej wizyty w urzędzie pracy i nieusprawiedliwienie nieobecności nie mogą przerodzić się w sankcją wobec osoby, która z powodu stanu zdrowia nie może wywiązać się z tych obowiązków.
Czego dotyczył spór
W sierpniu 2015 r. prezydent orzekł o utracie statusu osoby bezrobotnej oraz prawa do zasiłku. Kobieta została wcześniej zarejestrowana w urzędzie pracy (UP). Pozbawiając ją statusu bezrobotnego, prezydent podał, że nie stawiła się ona na obowiązkową wizytę w UP i nie powiadomiła w ciągu siedmiu dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa.
Kobieta odwołała się od decyzji. Wskazała, że z powodu złego stanu zdrowia córki sama przyjmowała leki. One spowodowały, że zapomniała o wyznaczonym terminie wizyty, a w dniu kiedy miała powiadomić UP o przyczynie niestawiennictwa, udała się z córką do lekarza. Do odwołania załączyła kserokopie: skierowania do szpitala oraz karty konsultacyjnej oraz zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że w tych dniach musiała opiekować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta