Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wójt może pełnić funkcję w straży pożarnej

08 marca 2016 | Administracja | Michał Cyrankiewicz

Żadna ustawa nie zakazuje wójtom, burmistrzom czy prezydentom miast pełnić funkcji w zarządzie ochotniczej straży pożarnej. Jednak gdy takie stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą, trzeba się liczyć z utratą mandatu.

Michał Cyrankiewicz

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy wójt (burmistrz, prezydent miasta) może być prezesem ochotniczej straży pożarnej, trzeba sięgnąć do przepisów dwóch ustaw: o ochronie przeciwpożarowej (dalej: ustawa ppoż) i o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (dalej: ustawa antykorupcyjna).

Stowarzyszenie przedsiębiorcą

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy ppoż ochotnicza straż pożarna i związek ochotniczych straży pożarnych funkcjonują na podstawie przepisów ustawy z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. DzU z 15 września 2015 r., poz. 1393). Zgodnie z jej przepisami są to zatem dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenia o niezarobkowych celach.

Nie oznacza to jednak, że stowarzyszenia nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Możliwość taką przewidują wprost przepisy ustawy – Prawo o stowarzyszeniach (por. art. 34 tej ustawy). Potwierdzają to także orzeczenia sądów administracyjnych – w tym m.in. wyrok Naczelnego Sądu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10389

Wydanie: 10389

Spis treści
Zamów abonament