Pomyłka w adresie grozi odrzuceniem skargi
Wysłanie skargi w ostatniej chwili bezpośrednio do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a nie za pośrednictwem organu podatkowego, może skończyć się zamknięciem drogi sądowej.
Zdarza się, że podatnicy chcą zaskarżyć decyzję fiskusa do sądu administracyjnego, jednak przez pomyłkę wysyłają skargę bezpośrednio do sądu. Niestety, w takich przypadkach może się okazać, że zostanie ona uznana za złożoną po terminie
Przepisy procedury sądowo-administracyjnej jasno określają w jaki sposób i w jakim terminie można zaskarżyć decyzje administracyjne, w tym decyzje organów podatkowych. Przede wszystkim, zgodnie z procedurą sądowo-administracyjną skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie. Co oznacza wyczerpanie środków zaskarżenia? Jest to taka sytuacja, w której stronie, np. podatnikowi, nie przysługuje już żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie.
Przykład
W przypadku decyzji podatkowych niezbędne do zaskarżenia jest skorzystanie z odwołania. Jeśli podatnik zrezygnuje z odwołania się od decyzji naczelnika urzędu skarbowego do dyrektora izby skarbowej, to zamknie sobie drogę do sądu.
Konieczność wyczerpania środków zaskarżenia w praktyce oznacza przymus wykorzystania tych środków, które są przewidziane w postępowaniu administracyjnym np. podatkowym. Podatnik, który chce skutecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta