Spółka dominująca i zależna mogą dostać takie same interpretacje
Jeżeli ten sam podmiot dwa razy występuje o interpretację indywidualną w tożsamym stanie faktycznym i prawnym, to organy podatkowe zazwyczaj odmawiają jej wydania. Sytuacja taka nie powinna mieć jednak miejsca, gdy jedna ma zostać wydana dla spółki matki, a druga dla spółki córki.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 kwietnia 2016 r. (II FSK 835/14).
Spółka matka oraz spółka córka złożyły dwa osobne wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej, które obejmowały tożsame stany faktyczne. Merytorycznie spór ogniskował się wokół możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności na podstawie postanowienia komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wydanego wobec tego samego dłużnika, ale w zakresie innych wierzytelności.
Zdaniem spółek, orzeczenie o bezskuteczności egzekucji wobec tego samego dłużnika, ale względem tylko części wierzytelności, jest wystarczające do stwierdzenia, że wszystkie wierzytelności są nieściągalne i tym samym do uznania ich za koszt podatkowy na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, jeżeli zostały wcześniej zarachowane jako przychód należny na podstawie art. 12 ust. 3 tej ustawy.
Organ podatkowy wskazał jednak, że uzyskanie postanowienia o nieściągalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta